BLOG

Obezitenin Cerrahi Tedavisi

Obezite kişinin sağlığını bozacak derecede aşırı kiloya sahip olmasıdır. Obezitenin derecesi, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kişinin boy ve kilosuna göre hesaplanan vücut kitle indeksi ile belirlenmektedir.

DEVAMINI GÖRÜNTÜLE

Obezitenin Cerrahi Tedavisinde Uygulanan Ameliyat Yöntemleri Nelerdir ?

Aşırı kilolu hastalarda şüphesiz en ideal tedavi yaklaşımı endokrinoloji ve metabolizma uzmanlarının eşliğinde hastanın aşırı kilolarından kurtulması ve bu kilosunu muhafaza etmesidir.

DEVAMINI GÖRÜNTÜLE

Obezitenin Cerrahi Tedavisinde Güncel Yaklaşım; da Vinci Robot Destekli Obezite Ameliyatları

Cerrahinin olumlu etkileri sonucunda bariatrik cerrahi olarak da adlandırılan obezite ameliyatları giderek artan sıklıkta uygulanır hale gelmiştir. 1996 yılında Amerika’da yetişkin obez hastalarda obezite ameliyatı uygulama oranı 100,000’de 3.3 iken, 2007 yılında bu oran 22.4’e yükselmiştir.

DEVAMINI GÖRÜNTÜLE

Robotik Yöntemle Obezite Ameliyatlarının Avantajları Nelerdir ?

Cerrahi robot, tamamen cerrah tarafından bilgisayar destekli kontrol edilen ve uygulanacak cerrahi işlemin performansını arttırmaya yarayan tıbbi cihazdır.

DEVAMINI GÖRÜNTÜLE

Da Vinci Robot Destekli Gastrik Bypass Ameliyatı

Gastrik bypass cerrahisi kilolarını kontrol etmek için diet ve egzersiz dahil tüm konservatif yöntemleri ve önlemleri denemiş ancak başarısız olmuş morbid obez hastalar için uygun bir alternatiftir.

DEVAMINI GÖRÜNTÜLE

Obezitenin Cerrahi Tedavisinde Tüp Mide mi? Roux-en-Y Gastrik Bypass Mı?

Obezite tedavisinde uygulanan cerrahi yaklaşımlardan herhangi birisi için tek başına, tüm morbid obez hastalara uygundur demek doğru değildir. Uygulanacak ameliyatlar hastaya göre değişiklik arz etmektedir.

DEVAMINI GÖRÜNTÜLE

Mini Gastrik Bypass Mı? Roux-en-Y Gastrik Bypass Mı?

Mini gastrik bypass ameliyatı ya da tek anastomozlu gastrik bypass ameliyatı, standart Roux-en-Y gastrik bypass’a göre daha düşük operasyon riski taşıyan, daha kısa süren ve nispeten daha basit bir işlem olmasına karşın kilo verme başarısı benzer bir işlemdir

DEVAMINI GÖRÜNTÜLE
Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli'nin www.abdulkadirbedirli.com sitesine buradan ulaşabilirsiniz...